אהבתם? חושבים שהמידע יעזור לאחד החברים שלכם? שתפו!

שמן הבזיל, ממשפחת הבזיליקום (והמנטה), הוא צמח אשר משומש לתבלון מאכלים רבים במטבח המערבי. לצמח יש תכונות טעם וריח רבות, והוא ידוע בשמו: ריחן. בנוסף לתוכונותיו הרבות מיצוי השמן שלו משומש ברפואה הטבעית לריפוי שלל בעיות בריאותיות שונות.

שמן הבזיליקום הינו אנטי דלקתי טבעי, אנטי בקטריאלי, אנטביוטי ומשלשל, וכך גם השתמשו בו לאורך השנים, לחיטוי פצעים חיצוניים ולטיפול בוירוסים ומחלות ויראליות. כמו שמן האורגנו ושמן הנים גם לשמן הבזיליקום תכונות אנטי בקטריאליות דומות ולכן הוא משומש חיצונית עבור חיטוי וריפוי זיהומיים על-עוריים.

יתרונותיו הבריאותיים של שמן הבזיליקום

לשמן הבזיליקום ממשפחת המנטה ישנם 200 קרובי משפחה שמשומשים למטרות שונות, חלקם לרוב בתור תבלין וחלקם בתור שמן אתרי/טיפולי. מספר תכונות ידועות של השמן הינן:

 • לחימה בבקטריות שונות 
 • לחימה בזיהומים
 • לחימה בוירוסים ויראליים
 • הורדת כמות המחלות אשר גורמות דלקתיות
 • הסרה וריפוי של ליחה בגרון
 • הגדלת כמות השתן לאנשים אשר רוצים לנקות את הגוף מרעלים/להירפא יותר מהר ממחלה ולעזור לתסמינים לחלוף
 • לחימה בנזקי הרדיקליים החופשיים
 • גירוי המערכת העצבית ובלוטת האדרנל

צמח הבזיליקום אשר משומש בתור תבלין הוא אותו צמח אשר אני מדבר עליו במאמר הבא, ההבדל העיקרי בין השניים הוא, שהשמן הרבה יותר מרוכז מהצמח בפני עצמו. השמן מיוצר מהגבעול, שורשים ועלים של הבזיליקום על מנת לא לפספס את כל יתרונותיו הרבים שנמצאים ומחולקים ברחבי הצמח. ניתן להבדיל בין זני הבזיליקום באמצעות ריחו.

במחקר שנעשה בשנת 2014 הוכח כי הבזיליקום יעיל נגד כאבי ראש, מגרינות, שלולים ושיעולים עם ליחה. נשימת אדי השמן יכולה לעזור משמעותית לסובלים מליחה.

ארחיב על כל תכונותיו של שמן הבזיליקום בסעיפים הבאים.

 1. אנטי בקטריאלי –  השמן הוכח בעל תכונות אנטיבקטריאליות חזקות נגד זנים שונים של בקטריות אשר נוצרות במזון מקולקל (הוא טוב מאוד למשל לטיפול בקלקול קיבה שנוצר בעקבות אכילת אוכל מקולקל, מאחר והוא קוטל את החיידקים והזיהום בהם הגוף נלחם) השמן הוכח גם כשומר על מים בפני זיהומים והראה כי כמה טיפות שמן במים יכולים להוות שינוי משמעותי בתנאי שטח בהם לא רוצים שהמים יזדהמו או יחשפו לחיידקים מפגעים.
 2. טיפול טבעי בשפעת – כפי שכתבתי בסעיף הקודם, תכונותיו האנטי ויראליות של הצמח יכולות לעזור עם הוירוס. שמן הבזיליקום ידוע גם במפרק ליחה, לכן חולי שפעת נוהגים גם לבצע אינהלציה של אדי שמן הבזיליקום על מנת לעזור ולהקל על הסימפטומים של השפעת
 3. מנטרל ריחות טבעי –  לשמן יש ריח טוב בפני עצמו, והוא גם יכול לעזור לכם להיפטר מפטריות או חיידקים שגורמים לריח רע באוטו, בית או חדר (או כל מקום בו אתם רוצים שיהיה ריח טוב) בהודו למשל, השמן משומש על מנת לשמור על סביבה נקייה ומחוטאת.
 4. משפר טעם – ניתן להוסיף את השמן למגוון מאכלים, לשמן יש תכונה משדרגת ומעצימה של טעמים שונים והוא יגרום לאוכל שלכם להיות הרבה יותר טעים! ניתן להוסיף אותו למיצים, שייקים, רטבים וממרחים!
 5. טיפול בדלקות אוזניים – שמן הבזיליקום יעיל בטיפול דלקות אוזניים אצל מבוגרים וילדים. מאחר והוא לא תרופה קונבנציונלית חשוב מאוד להתייעץ עם מומחה לפני שנוקטים בצעד הזה. מאחר והשמן מחסל נגיפים בקלות, ניתן למהול אותו בשמן מוליך (כמו שמן קוקוס) ולטפטף אותו אל תוך האוזן הדלקתית.
 6. משחת שיניים בייתית – שוב, התכונות האנטי בקטריאליות של שמן הבזיליקום מככבות, וניתן לנצל אותם על מנת ליצור משחת שיניים בייתית משלכם! הוא גם מריח טוב, וגם מחטא את החניכיים והשיניים.
 7. דוחה חרקים ומזיקים – בדומה להרבה מאוד שמנים שונים, גם לשמן הבזיליקום יש יכולות דחיית חרקים ומזיקים. מחקרים רבים הראו כי לשמן הבזיליקום יש יכולות דחיית יתושים משמעותית לעומת שמנים אחרים.
 8. בוסט למערכת העיכול שלכם – השמן מזרז את תהליכי המעיים ויכול לעזור מאוד לשחרור עצירות טבעי ומהיר. הוסיפו 2-3 טיפות לכוס מים חמים ושתו לאט.

תופעות לוואי ואינטרקציות כימיות של שמן הבזיליקום

לשמן אומנם תכונות נהדרות אף חשוב להימנע ממנו במהלך ההריון מאחר ויש לו השפעה על המערכת האנדוקרינית (ההורמונלית) והוא יכול לגרום לשינויים הורמונליים בגוף, יכולות להיות לו אינטרקציות עם המון תרופות שונות שבדרך כלל הן אנטיביוטיקות, התייעצו עם מומחה לפני שאתם מכניסים את שמן הבזיליקום לחייכם.

לסיכום

לשמן בעיקר תכונות אנטיבקטריליות חזקות וניתן לנצל אותם למגוון דרכים, יש לו ריח מעולה בניגוד לשמנים אנטיבקטריאלים אחרים ולכן ניתן לנצל אותו בלי לחשוש מתגובות חיצוניות במידה ואתם משתמשים בו על העור לדוגמא. הוא מעולה בתוספת לאוכל, וניתן לחסוך ולהשתמש בכמות מועטת ממנו מאחר ושמן אתריים הם מאוד מרוכזים.

close-up-studio-shot-of-fresh-green-basil-herb-leaves-isolated-on-white-background-sweet-genovese-basil_1205-1718-300x300 שמן בזיליקום - Basil oil
עלי בזיליקום, מהם מופק שמן הבזיליקום


אהבתם? חושבים שהמידע יעזור לאחד החברים שלכם? שתפו!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *