אהבתם? חושבים שהמידע יעזור לאחד החברים שלכם? שתפו!

אין ספק כי בשנים האחרונים חלה עלייה חדה במספר הילדים המאובחנים כלוקים בבעיות קשב וריכוז. סימפטומים כגון חוסר ריכוז, תזוזתיות, אנרגיה מרובה ובכלל חוסר יכולת לשבת במקום הם רק בודדים מיני רבים. חוקרים רבים לא מצליחים להבין מדוע כל כך הרבה ילדים מאובחנים בבעיות הקשב והריכוז, אבל יכול להיות כי לחלק מהם כבר יש תשובה כמעט ברורה. אורך החיים אצל הלוקים בADHD ללא טיפול או שינוי נכון של החיים יכול להביא למצב של תסכול והחמרה בבעיה.

מה זה ADHD?

התסמינים של ADHD מופיעים בדרך כלל בסביבות גיל 7, ולפעמים גם מעבר לכך. ילדים שאינם מטופלים בשום דרך קונבנציונלית בדרך כלל מראים קו התנהגות בעייתי שמפריע להם בלימודים ובחיי היום יום. מבחינה סטטיסית, ילדים המאובחנים בבעיות קשב וריכוז נוטים להישאר מאחור בקרב חבריהם לכיתה.

בתפיסה הקונבנציונלית אין פיתרון ישיר אל הבעיה אלא רק תרופות שעובדות בעקיפין. רופאים אינם מסבירים להורים שיש המון דרכים להקל ואפילו לפתור את בעיות הקשב והריכוז של הילד שלהם בלי לתת ריטלין כל כך מהר. מעבר לכך כי לריטלין תופעות לוואי חמורות מאוד ולפי דעתי האישית, טיפול שכזה אמור להיות המוצא האחרון.

nerve-cell-2213009_640-300x169 קשב וריכוז - ADHD
תא עצב ממערכת העצבים

הקלות בה הורים ורופאים נותנים לילדים ריטלין היא משגעת. מכונים רבים משגשגים כלכלית מאיבחונים שניתנים בקלות דעת, לאף אחד אין באמת אינטרס להפסיק לתת לילדים שלנו את הרעל הזה. חברות התרופות משגשגות ממתן הריטלין.

אז בעיות קשב וריכוז, כהגדרה, לדעתי האישית בתור אחד ש"סווג" כלוקה בהם וטיפל בעצמו (בקלות רבה) ברובה היא שטות אחת מוחלטת. כמובן שיש חלק סקאלה הקיצונית שלוקים בבעיות קשב וריכוז חמורות וחייבים טיפול תרופתי, אבל היום, שיש לך כיתה שלמה וכמעט כולם מקבלים ריטלין, זה פשוט לא הגיוני!

יש הרבה מאוד סוגים של ADHD, בזה אין ספק. קשה מאוד לרפואה בקונבנציונלית להצביע באופן ישיר על כל סוג שיש לאדם, אלא רק לשער. כמובן, שאם כולנו היינו הולכים למכוני איבחון בתשלום, כנראה שכולנו היינו מאובחנים בסוג כזה או אחר של בעיות קשב וריכוז, למה? כסף. לכן, חשוב מאוד לא להיכנס למצב שבו אתם מאמינים בלב שלם שיש לכם בעיה ולא ניתן לפתור אותה. לעיתים הבעיה שממנה אתם סובלים יכולה להיפתר בקלות רבה על ידי שינוי באורך החיים, אכילה של מאכלים מסוימים ואפילו תוספי תזונה שיכולים להיות חסרים לכם. ידוע כי לויטמינים ולמינרלים השפעה רבה על מערכת העצבים, השלמת מחסור מסוים יכול להביא להקלה בתסמין שנראה כמו בעיות קשב וריכוז.

בעיות קשב וריכוז – תסמינים

לא משנה באיזה סוג של בעיות קשה וריכוז אתם לוקים, התסמינים יהיו דומים. גורמים רבים משפיעים על כל התסמינים וניתן לפתור ולהקל על התסמינים בדרכים שונות עליהם אני אדבר בהמשך המאמר.

רשימת תסמינים של בעיות קשב וריכוז

 • מערכות יחסים לא יציבות
 • חרדה ודיכאון
 • חוסר סבלנות
 • תזוזתיות
 • חוסר ריכוז באופן ממושך במשהו.
 • חוסר הקשבה – נראה לעיתים כי הילד לא הקשיב בכלל לאורך כל השיחה
 • דיבור מהיר ולא מובן
 • חוסר יכולת בהשלמת משימות
 • מצבי רוח לא יציבים
 • "פתיל קצר"
 • חוסר הבנה רגשית כלפי מצבים מסוימים.

ממה ADHD נגרם?

יש כל כך הרבה סיבות שיכולות לגרום לבעיות קשב וריכוז ולא אוכל לעבור על כולן במאמר. אין ספק כי יש דברים ספציפיים שהם למעשה הגורמים המרכזיים מבין הגורמים לבעיות קשב וריכוז. לכמה מהם יש השפעה ישירה על הרבה מאוד גורמים אחרים בחיים מעבר לבעיות הקשב, וטיפול בצורה נכונה בהם יכול להביא לשינוי משמעותי באורך החיים.

 • גנטיקה – אין מה לעשות, הגנטיקה משחקת פה תפקיד. אנשים עם נטייה לבעיות קשב וריכוז ובאופן כללי אל סידרומים הנגרמים מבעיות גנטיות עצביות, יש נטייה גנטית ללקות בADHD. אבל לא באמת ידוע לנו מה גורם לבעיה להתפרץ ולכן למרות נטייה גנטית תמיד יש דרך להוריד את האפקט של הבעיה עצמה.
 • פציעה מוחית – לפציעה מוחית אשר גורמת לבעיה במערכת העצבים יכול להיות קשר לבעיות קשר וריכוז. חלק מאנשים שחוו פציעה מוחית ברמה כזו או אחרת שיתפו ואמרו כי, לאחר הפציעה המוחית יכולות הריכוז שלהם השתנו. במחקרים שהתבצעו על אותם אנשים, נמצא כי באמת יש שינוי ביכולות הריכוז של אותם אנשים.
 • דיאטה ובריאות מערכת העיכול – הגורם המשפיע והגדול ביותר. מערכת העיכול שלנו, שמכילה בתוכה יותר חיידקים מאשר תאים בגוף שלנו, היא ממש גוף בפני עצמו. כמות ההשפעה של מערכת העיכול שלנו על הגוף היא פשוט אדירה וחוקרים רבים ממשיכים לחקור את הנושא ולגלות נושאים חדשים מידי יום. קיים קשר ישיר בין התזונה שלנו לבין ההרגשה הנפשית שלנו ויכולות הריכוז שלנו. התזונה המערבית, המתעושת והמרוססת בכימיקלים רבים, גורמת למערך הטבעי של החיידקים בבטן שלנו להשתנות לרעה. מעבר לכך כי התזונה המערבית המתועשת יכולה לפצוע את מערכת העיכול שלנו, ולגרום לחלבונים לא מעוכלים להיכנס אל מערכת הדם שלנו. התופעה נקראת "מעי דליף". למעי דליף קשר ישיר לתחושה הכללית שלנו. כאשר חלקיקים אלרגנים כמו – גלוטן, נכנסים לזרם הדם שלנו לא מעוכלים, הגוף נמצא במצב "דלקתי" בו הוא תוקף את עצמו ואת החלקיקים הללו ללא הפסקה. התופעה בה מערכת החיסונים עובדת כל כך קשה ללא הפסקה יכולה להביא לאותם תסמינים של בעיות הקשב והריכוז. זה אומנם נשמע קצת מופרח, אבל לאחרונה חוקרים רבים חוקרים את הנושא ומבינים עד כמה זה חשוב לתקן ולחזק את מערכת העיכול שלנו על מנת לשמור על אורך חיים בריא ויציב. בהמשך אכתוב בהרחבה על הנושא ועל חשיבות דיאטה נכונה לילדים ומבוגרים שלוקים בבעיות קשב וריכוז – ובכלל.

טיפול טבעי בבעיות קשב וריכוז

אז איך למעשה ניתן להקל ולטפל בבעיות קשב וריכוז? כמו שהבנו מהסעיפים הקודמים, יש מגוון רחב וסוגים רבים של בעיות קשב וריכוז בעולם. חלקם נגרמים מתזונה לקויה, חלקם נגרמים מגנטיקה אך יכולים להשתפר ועוד ועוד. ההבנה כי זה פשוט להקל על התסמינים היא החשובה ביותר פה, כי בסופו של דבר – מה שנכניס לגוף, ישפיע בצורה ישירה על איך שאנחנו מרגישים, ולעיתים אפילו מקצה לקצה.

רשימת מאכלים שאסור לצרוך ללוקי ADHD

 • סוכר – בכל דבר יש סוכר, ילדים צורכים כמויות אדירות ולא בריאות של סוכר. סוכר הוא גורם ישיר של תזוזתיות, היפראקטיביות וגורם למצבי רוח לא יציבים עקב "נפילות סוכר". ילדים הניזונים בעיקר מאוכל מתועש ומסוכר רב באופן קבוע – סביר להניח שיסבלו מאותם תסמינים של בעיות קשב וריכוז. אי אפשר לצפות מילד, שצורך כל כך הרבה סוכר ביום, לא להיות היפראקטיבי. באופן אישי אני מכיר הורים שמאכילים את הילדים שלהם מידי יום בסוכר רב (אפילו לא במודע, זה מתחיל אפילו מהכריך שמוכן מראש בקפיטריה בבית ספר עד המשקה שהם קונים איתו ומה לא!) שבמקום לשנות את התזונה של הילדים שלהם, נותנים לילדים שלהם ריטלין ובוחרים בדרך הפשוטה. אז מה יצא מזה? הילד צורך סוכר, שפוגע לו במערכת העיכול וגורם לא להיות לא מרוכז ולא מפוקס, יחד עם ריטלין עם שלל תופעות הלוואי שלו (שארחיב בהמשך), לדעתי זה פשוט חוסר אחראיות. אין ספק שסוכר נמצא בכל מקום היום, ואי אפשר לצפות מהילד לא לאכול סוכר בכלל, אבל חשוב מאוד לחנך את הילד בצורה כזו כדי לגרום לו להבין שגם לסוכר יש השלכות על הגוף, וחשוב להגביל ולאכול אותו בצורה חכמה.
 • גלוטן – האלרגן הנפוץ ביותר בעולם. קשור באופן ישיר במחקרים רבים על השפעתו על ADHD ומחלת הצליאק. הגלוטן כיום מהונדס גנטית, מכיל רעלנים וריסוסים רבים, גורם נזק ישיר למערכת העיכול, מביא את הגוף למצב דלקתי וגורם לתשישות המערכות בגוף. חשוב מאוד לנסות להוציא לחלוטין את הגלוטן מהתזונה למרות ש"לא יצא בבדיקות דם שום רגישות לגלוטן". למרות זאת, חשוב להימנע מגלוטן לחלוטין במיוחד אם אתם או ילדכם סובלים מבעיות קשב וריכוז. המידע שציינתי על גלוטן רלוונטי גם על סויה, תירס ובכלל, כל המאכלים האלרגנים.
 • מוצרי חלב – כמו גלוטן, גם לחלב השפעה שלילית על הגוף. ממחקרים רבים אשר הוציאו את החלב מהדיאטה של הילדים, נראה שיפור ניכר בתסמיני הקשב והריכוז בקרב הילדים. מעבר לכך כי חלב אינו בריא לגוף האדם, מכיל בתוכו כמויות של הורמונים, וסוכרים שהגוף לא יודע איך להתמודד איתם – אין באמת צורך לצרוך חלב משום סוג שהוא לאחר הינקות.
 • צבעי מאכל וחומרים משמרים – צריכה של צבעי מאכל וחומרים משמרים קשורה באופן ישיר אל בריאות מערכת העיכול. מעבר לכך כי קיים קשר ישיר בין היפראקטיביות ואכילת חומרים משמרים וצבעי מאכל. מאוד קשה להימנע מכך, כמעט כל דבר שקונים שארוז מראש מכיל בתוכו את אותם חומרים. ולכן חשוב לצרוך ולאכול מאכלים לא מעובדים.
 • קפאין – אין הרבה מה להגיד עליו, אבל לסובלים מבעיות קשב וריכוז חשוב מאוד להימנע מקפאין. אשר גורם להיפראקטיביות ותזוזתיות ויכול להחמיר את התסמינים בקלות רבה.
 • אלרגנים נפוצים – בוטנים, חלב, גלוטן, צדפות, חלב וביצים. חשוב לבדוק גם אם קיימים עוד סוגי אלרגיות שהם לא ברשימה של האלרגיות הנפוצות ולהימנע מהם לחלוטין.

תפריט לבעיות קשב וריכוז – שיפור התסמינים באמצעות התזונה

 • מאכלים עם כמויות גבוהות של אומגה 3 – המוח שלנו משתמש בסוגי שומן רבים על מנת לתפקד נכון. חומצות השומן הבריאות ביותר למוח שלנו הינן חומצות שומן מסוג אומגה 3. קיים חוסר פרופרציות בין סוגי השומנים שאנחנו משיגים היום. שמן זית למשל מכיל כמויות גבוהות מידי באומגה 6 ו 9 לעומת אומגה 3, ובאופן טבעי, הגוף שלנו לא מסוגל להתמודד עם חומצות השומן האלו. על מנת להכל על התסמינים של בעיות הקשב והריכוז חשוב לצרוך מאכלים עם כמויות גבוהות של אומגה 3. דוגמא למאכלים טובים הם: סלמון וטונה.
 • מאכלים פרוביוטים – בעבר כתבתי כאן מאמר על איך להכין חמוצים לבד בבית , הרעיון מאחורי החמוצים הוא שתהליך ההתססה שלהם גורם לריבוי חיידקים שטובים לנו למערכת העיכול. אותם חיידקים גורמים להפרשת הורמונים כמו סרטונין ודופאמין, שאחראים על תחושה טובה ומעבר לכך גם אחראים על תשדורת תקינה של מערכת העצבים בגוף!
 • ברזל וויטמיני B – חשוב לצרוך מאכלים שמכילים ברזל ומגוון של ויטמיני B האחראים על מערכת העצבים שלנו. ניתן להשיג אותם על ידי אכילת מגוון ירקות ירוקים.

תוספי מזון לבעיות קשב וריכוז

לעיתים יותר קל להשיג (ואפילו יותר חכם) נוטריאנטים מסויימים שמקלים על התסומת באמצעות תוספי תזונה. אין ספק כי קיימים היום מגוון רחב של תוספי תזונה איכותיים שעוברים בקרת איכות מרשימה ומבוססים מחקרית ולכן לא צריך לחשוש לצרוך אותם.

 • אומגה 3 – אומגה 3 ניתן לצרוך בקלות באמצעות תוספי תזונה. תוסף קריטי מאוד לתפקוד תקין של המוח ומידה ואתם באמת רוצים ללכת על בטוח חשוב לתסף אותו בצורת תוסף. קנו את התוספים היקרים והאיכותיים ביותר כי לזולים יותר יש נטייה להיות מלאים במתכות כבדות עם פרופורציות לא נכונות חומצות שומן – תוסף שנמצא במקרר הוא הטוב ביותר. עוד דרך לתסף אומגה 3 היא באמצעות שמן פשתן! שנמצא בקירור!
 • אבץ – חוסר באבץ קשור ישירות אל תפקוד לקוי של מערכת העצבים. חשוב מאוד לדאוג להשיג כמויות אבץ מספקות מהתזונה ובמידה ואתם חוששים מהכמויות שאתם צורכים מהתזונה – ניתן לצרוך אותם בתור תוסף תזונה.
 • פרוביוטיקה איכותית – שמירה על פלורת מעיים בריאה באמצעות פרוביוטיקה איכותית יכולה לעזור ולעשות פלאים להרגשה הכללית שלכם ולהקל על תסמיני בעיות הקשב והריכוז.
 • גאבה GABA – גאבה הינה חומצת אמינו שאחראית על תפקוד תקין ובריא של מערכת העצבים בגוף. התייעצו עם הרופא שלכם על לקחת את התוסף תזונה הזה. יש החווים ממנו שיפור ניכר בחיי היום יום שלהם.

תופעות לוואי של ריטלין ניתן לקרוא כאן 

לסיכום, וכמה מחשבות אחרונות על התמודדות עם בעיות קשב וריכוז..

אין ספק כי יש הרבה מאוד גורמים שיכולים להשפיע על איך שאתם מרגישים. התזונה של היום לקויה ביותר ביחס למה שהיה פעם. אפילו אם אתם מקפידים לאכול ירקות ופירות, דעו כי טיב האדמה, הריסוס וכמויות הויטמינים שהיו באדמה פעם ביחס להיום השתנו פלאים ומשפיעים באופן ישיר על הגוף שלנו. הוצאת מאכלים אלרגניים מהגוף, אכילה נכונה ותיסוף נכון יכולים לתת את אבני הבנייה של הגוף "לשקם" את מערכת העצבים ולהתמודד בצורה נכונה יותר עם המצב. הקלות שבה ריטלין ניתן היום לילדים הוא פשוט מפחיד, אנשים לא מבינים כי שינוי באורך ובתפיסת החיים יכול להקל על הילד ולמנוע ממנו עוגמות נפש גדולות מאוד בעתיד.

 

 


אהבתם? חושבים שהמידע יעזור לאחד החברים שלכם? שתפו!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *