אהבתם? חושבים שהמידע יעזור לאחד החברים שלכם? שתפו!

לאורך אלפי שנים בני אדם ידועים בקיום צומות קצרים או ממושכים. צום מתבצע בדרך כלל בתור אקט רוחני-דתי אשר נועד ליצור קרבה לאלוהים. בנוסף לכך, ניתן לראות צום מים מתבצע אצל בעלי חיים כאשר הם חולים או פצועים, על מנת לתת לגוף שלהם מנוחה וזמן לרפא את עצמו. בשנים האחרונות נוצר טרנד שנקרא "צום מים" או "צום מיצים". צום מים הינו סוג צום ממושך שבדרך כלל לוקח מ3 ימים עד 30 יום ונועד על מנת לרפא את הגוף ממחלות עור או מחלות כאלו ואחרות, ולעזור לגוף לנקות את עצמו מגורמים שונים. בנוסף לכך, קיימים מגוון רחב של צומות כמו "צום לסירוגין" או "ארוחה אחת ביום" ו- "צום מיצים".

אך האם מדובר בצעד קיצוני או שצום הוא משהו שכדאי לכם לשלב בחיי היום יום?

סוגי צומות 

 • צום יבש – הדרך המקובלת ביותר בעולם לצום, ללא שתייה או מזון לתקופה קצרה של בדרך כלל עד שלושה ימים. לצום יש השלכות קשות על הגוף. ניתן לראות את הצום הזה בתור אקט של צער בדתות שונות ברחבי העולם, וניסיון להעלאת הרוחניות של הגוף. רבים טוענים שכשאר "הגוף לא עסוק בעיכול מזון" יש לו יותר אנרגיה כדי להתעסק בדברים החשובים יותר – דת ורוחניות. (באופן אישי אני לא מאמין לזה.. אבל פסיכולוגיה בצום חשובה לא פחות מהצום עצמו)
 • צום מים – הדרך "הבריאה" ביותר. לא אוכלים מזון אבל שותים הרבה מים. אפס קלוריות ביום. למשך תקופה של לעיתים עד 30 יום. במטרה לנקות את הגוף ולרפא מחלות. חלק מהמרפאים ההוליסטים טוענים שכאשר מונעים מתא סרטני את תצרוכת הסוכר שלו ניתן לראות דעיכה משמעותית בקצב הגדילה שלו. המחקרים בנושא חלוקים אך ניתן לראות באופן חד משמעי האטה בקצב הגדילה של תאי סרטן במהלך צום, אך לא ניתן לקשר בינו לבין ריפוי מוחלט ממחלת הסרטן!
 • צום לסירוגין – אוכלים בחלון של 4 שעות ביום, וכל שאר היום שותים רק מים. הסוג הזה נועד לעזור לגוף להרפא ולהשתקם, ובעיקר לעזור לאנשים לרדת במשקל. נותנים לגוף את חלון הזמן שלו לרפא את עצמו ולא להיות עסוק בעיכול מזון. אנשים רבים נמצאים בסוג הזה של הדיאטה במשך שנים ארוכות. הרעיון המרכזי הוא להימנע מהגוף להתעסק בעיכול לפני השינה – הזמן שבו הגוף מרפא ומשקם את עצמו.
 • ארוחה אחת ביום – כמו צום לסירוגין, רק שבמקום חלון של 4 שעות אוכלים את כל מה שתרצו לאכול במשך יום שלם, בארוחה אחת.
 • צום מיצים – שותים במהלכו אך ורק מיצים ללא מזון מוצק לתקופה ממשוכת ולא מוגבלת, מאחר וניתן להשיג מגוון רחב של ערכים תזונתיים ממיצים, אנשים מסכנים את עצמם פחות בסוג הצום הזה והוא נחשב למאוד מומלץ ובריא.

האם כדאי לצום?

בקצרה, זה תלוי איך אתם עושים את זה. רבים הרופאים שממליצים לצום בצורה מבוקרת מידי פעם. כאשר מערכת העיכול נרגעת מעיכול המזון, האנרגיה של הגוף מושלכת אל מקומות אחרים. למעלה מ60% מהקלוריות שאנחנו משתמשים בהם מידי יום הולכים לפעולות העיכול שלנו. כאשר אנחנו לא מעכלים מזון, הגוף מתחיל לרפא את עצמו ועובר למגוון רחב של פעולות של חידוש תאים ובנייה מחדש. חשוב לזכור שהגוף יודע לנקות את עצמו לבד. במידה ואתם רק רוצים לבצע ניקוי, מומלץ לבצע את אתגר "ה3.5 ליטר נוזלים ביום", בו מכניסים מגוון רחב של נוזלים בריאים לגוף כדי לעזור לגוף לנקות את עצמו ולהוציא את כל הרעלים החוצה (ובאופן כללי לאמץ את השיטה הזו בחייכם)

 • האם צום מים עוזר לריפוי מחלות עור כמו אקזמה, פסוריאזיס וסבוריאה? – רבים האנשים שלא יודעים שרוב מחלות העור מתחילות במערכת העיכול שלנו. תזונה לקויה, רעלים ואנטיביוטיקה הינם רק חלק מהדברים שפוגעים בפלורת המעיים שלנו וברירית המעיים. כאשר המעיים פגועות, נוצר מצב של "מעי דליף" – סיטואציה בה חלקיקים לא מעוכלים של מזון נכנסים אל מערכת הדם ויוצרים דלקתיות בגוף אשר מתבטאת בשלל בעיות עור (ובעוד דרכים). כאשר מפסיקים לאכול לחלוטין – נותנים למערכת העיכול שלנו זמן להחלים ולגוף להירגע מהפעילות הבלתי פוסקת של מערכת החיסון (מכאן שמן של המחלות האוטואימוניות – מחלות של מערכת החיסון).
 • האם צום מים יכול לרפא סרטן? – מאחר ועוד לא יצאו מחקרים בנושא, לא ניתן לקבוע בוודאות את הנושא. המחקרים שכן יצאו בנושא, הראו כי לעומת תאים רגילים, תאים סרטניים משגשגים בעיקר על גלוקוז – סוכר. ומניעה של סוכר מחולים שונים הראתה האטה בקצב בגדילה של הסרטן.

השלבים בצום מים – מה עובר על הגוף?

ביומיים הראשונים – אתם רעבים. הגוף שלכם נכנסת למצב הישרדות ומשדר לכם את אותם אותות מצוקה שאתם רגילים אליהם, קרקורי בטן, רצון לאכול, מחשבות על אוכל ומה לא. היומיים הראשונים הינם הימים הכי קשים במהלך הצום ורוב האנשים נשברים כבר בהם. בדרך כלל תרגישו עצבניים וחסרי סובלנות כלפי הסביבה שלכם. כאשר לא נכנס אוכל לגוף, הכבד שלכם ממשיך לייצר אנרגיה (קלוגוז) מחומצות אמינו (שרירים) ושומן. הגוף מערכת חכמה, אם אתם בעלי עודף משקל סביר להניח שהגוף פונה אל מאגרי השומן לפני שהוא פונה אל מאגרי השריר.

יום 3 והלאה – בשלב הזה הרעב דועך ואתם מרגישים אנרגטיים. זהו השלב שהגוף שלכם עבר לייצר אנרגיה ממקור אחר ואתם לא מרגישים צורך לאכול. זהו גם כבר השלב שהגוף שלכם מתחיל לרפא את עצמו ולפנות פסולת שנמצאת במערכות שלכם. אתם תלכו המון לשירותים, השתן שלכם יהפוך להיות כהה מאוד מאחר והכליות מפנות את הפסולת והרעלים שנמצאים בגוף.

שבירת הצום – שבירת הצום צריכה להעשות בצורה חכה ובהדרגה, אכילה איטית ומזערית של פרי או מיץ על מנת "להעיר" את מערכת העיכול ולהפוך חזרה את המטבוליזם של הגוף ממצב של "קיטוזיס" למצב של שריפת קלוריות ממזון שנכנס לגוף.

מחקרים אחרונים בנושא הראו כי הגוף "אוכל" את תאי הדם הלבנים הקיימים בגוף במהלך הצום, מה שמכריח אותו ליצור תאים לבנים חדשים לחלוטין. כל תאי הדם הלבנים בגוף מתחדשים בצום של 72 שעות! המערכת החיסונית החדשה בדרך כלל חזקה יותר מהישנה והגוף מפצה על אובדן התאים הישנים בייצור רב יותר של תאים חדשים. כל מערכת החיסון מתחדשת בצום של 72 שעות!

 

IMG_0538-225x300 צום מים - האם זה באמת עובד?
מיץ ירוק

הסכנות בצום מים – מדוע לא כדאי לצום 

לכל רעיון יש רעיון שסותר אותו, ולכן חשוב לי להביא לידי ביטוי את שני צידי המטבע. קיימים רופאים אשר טוענים שצום מים הוא דבר נורא לעשות לגוף ולא מומלץ כלל. הנה חלק מן הטענות שלהם למדוע לא כדאי לצום

 • צום ל"ניקוי" – הטענה המרכזית אצל רופאים רבים היא – שהכבד כבר פועל מספיק טוב לבד. אין צורך בצום על מנת לעזור לגוף לנקות את עצמו מרעלים שונים. הדבר העיקרי שחשוב לשמור עליו הוא סך הכל שתייה מרובה של נוזלים ומיצים ירוקים אשר עוזרים לכבר ולכליות לסלק החוצה את הרעלים ולעשות את העבודה שהם כבר עושים.
 • מניעת נוטריאנטים חשובים לגוף עלולה לגרום לאי ספיקת לב – כאשר הגוף לא מקבל את המרכיבים החשובים לו, הוא מפרק אותם מרחבי הגוף. קיימים מחקרים הטוענים שצום מים ממושך (מעל שבעה ימים) עלול להביא להדלדלות שריר הלב ולאי ספיקת לב.
 • דילול במסת שריר – בצום מים הגוף משחרר חומצות אמינו על מנת לייצר גלוקוז ואנרגיה. מה שמביא לדילול במסת השרירים בגוף.

 

לסיכום

קיימות גישות שונות, חלקן חיוביות וחלקן פחות כלפי צום מים ממושך. עם זאת, חשוב לזכור כי מגוון רופאים היום נוטים לצד החיובי של העניין. לרפואה הקונבנציונלית לעיתים אין מה להציע לאנשים עם בעיות עור כרוניות או בעיות כאלו ואחרות. הרופאים נוטים לשתת תרופות סטרואידיות שרק מכסות את התסמינים אך לא מטפלות בבעיה. לדעתי, חשוב לשלב בין טיפול טבעי ולטיפול מערבי ולמצוא את הטיפול המתאים לכם. באופן אישי, אני מכיר אנשים רבים שצום עשה פתר להם מגוון רחב של בעיות, אך זה לא אומר שאתם תעברו את אותם חוויה. חשוב להתייעץ עם גורם מוסמך לפני כל צעד שאתם עומדים לנקוט, המידה ואתם מבצעים את הצום חשוב שהוא יהיה תחת השגחה צמודה ובאופן מחושב ולא לבצע אותו לבד.

אני מאמין ביכולות הריפוי של צום ממושך, יחד עם זאת, אני מאמין שהגוף מסוגל לנקות את עצמו לבד, רק צריך לתת לו מספיק נוזלים ותזונה בריאה ומספקת ולסגל לעצמכם אורך חיים בריא על מנת לראות תוצאות. בסופו של דבר מאות אלפי שנות אבולוציה הובילה אותנו לחיה שאנחנו היום, הדברים היחידים שמשפיעים על התמונה הם הגורמים המלאכותיים השונים שבני האדם יצרו במו ידיהם, ואנחנו צריכים לדעת איך להתמודד איתם.

 


אהבתם? חושבים שהמידע יעזור לאחד החברים שלכם? שתפו!

Comments

 1. אלכס קולודיזנר

  שלום רב, אחותי אשר מתגוררת בניו יורק חולת סרטן שכלות, נותחה בנובמבר 2016 וכן עברה טיפולי כימיה, אוואסטין ואולפריב ובכל זאת הגרורות מתפתחות. ברקע יש לה מתקפות מגרנה – למניה המתקפלות היא נוטלת טופומאקס. שכנאתי אותה, כבעל ניסיון מעשי בצום רפואי, לטפל בגרורות בעזרת צום של 10 ימים כניסיון. היא נורא חוששת ממתקפות של מגרנה אשר תיהיה לא מטופלת תרופתית במהלך צום. האם לדעתך ניתן לשהתמש בזריקות או בטיפות אף במהלך צום? אודה על התייחסותכם בהקדם

  1. חורש ארי Article Author

   היי אלכס,

   שים לב כי אינני עדיין רופא אלא עדיין בתהליך לימודים.
   יש ללכת לרופא על מנת לקבל תשובה מקצועית בהתאם למצבה של אחותך, הסתכלות עמוקה בתיק הרפואי שלה ומציאת טיפול מתאים.
   ישנם הרבה מטפלים שמאמינים בצום רפואי, בדרך כלל יותר מ10 ימים.
   הרעיון הוא למנוע סוכר, ולכן אנרגיה – לתאים הסרטניים וכך להחליש/להקטין אותם
   הגישה הזו נמצאה עובדת בסוגים מאוד ספציפיים תחת תנאי ניסוי ספציפיים והיא עדיין מאוד חלוקה.
   קיימת גם גישה לאחר הצום בה לא אוכלים סוכרים בכלל אלא רק שומנים וחלבונים איכותיים ממקורות טובים.
   בנוגע למגרנה – קיים סיכוי שכשאשר היא תפסיק לנטול את התרופות יהיה לה יותר כאבי ראש מבדרך כלל בתור "פיצוי יתר" על התרופות נגד מגרנות לתקופה מסוימת, בלי קשר לצום.
   בכל אופן, צום חייב להיות תחת השגחה מסודרת, במקום מסודר, ובצורה נכונה ובריאה.
   אם אפשר במהלך הצום – תלוי בהרכב הכימי של הטיפות והזריקות – אך בדרך כלל בצום מסודר נמנעים גם מתרופות.
   אני מאחל החלמה מלאה לאחותך והצלחה בהמשך הדרך.

   כל מה שנאמר הוא בגדר דעה בלבד והוא לא מהווה תחליף לרופא מוסמך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *