דיכאון - תופעת לוואי של דו קוטביות
אהבתם? חושבים שהמידע יעזור לאחד החברים שלכם? שתפו!

מחקרים שונים מצאו כי חוסר של רמות ליתיום בגוף לאורך זמן יכול ליצור שלל בעיות הקשורות לנפש האדם. מבעיות קשב וריכוז ועד נטייה לאובדנות. ליתיום ועוד הרבה מינרלים אחרים אחראים על מגוון רחב של פעולות מוחיות, ותיסוף נכון יכול למנוע ולשפר את המצב הקיים. ליתיום קארבונט הינה תרופה ידוע אשר ניתנת ללוקים במאניה דיפרסיה בשנים האחרונות. אומנם, ליתיום קארבונט הינה צורה של ליתיום אשר ניתנת ברמות גבוהות וכמעט רעילות מאחר ולצורה המולקולרית הזו יש קושי לחדור את מחסור הדם-מוח (brain blood barrier) אשר מגן על המוח מפני מתכות חומרים וכימיקלים שונים מלהיכנס אליו. על מנת לאפשר לרמות מינימליות של ליתיום לחדור יש לתסף כמויות גבוהות ומסוכנות בשביל כמות קטנה שעושה את השינוי.

חלק מחולי המאניה דיפרסיה אשר מתספים בתרופה רואים שיפור משמעותי וירידה משמעותית במצבי המאניה והדיפרסיה, ולפיכך שיפור ניכר בחיי היום היום. אומנם לאורך זמן ישנה סבירות גבוהה מאוד לתופעות לוואי בלי הפיכות, בעיות בכליות (שעובדות קשה מאוד על מנת לפרק ולהוציא את הליתיום מהגוף), עלייה במשקל, עייפות כרונית, בעיות שרירים ועוד!

יש פיתרון – ליתיום אורוטאט – צורתו המולקולרית עוברת בקלות את המחסום מהדם למוח, מה שאומר שאין סיבה לתסף כמויות גבוהות כדי ליצור את אותו אפקט. ליתיום אורוטאט נמכר בחנויות בארה"ב במחיר מצחיק של כמה דולרים בודדים לאספקה של חודשים. מגמת התיעוש של השנים האחרונות הביאה לעולם חסר מינרלים. האדמה כבר לא עשירה כמו פעם, יש המון סוגי רעלים שונים באוויר ובאדמה, כמעט כל הילדים שלנו לוקים בסוגים שונים של בעיות קשר וריכוז כאלו ואחרות, ואף אחד לא שואל את עצמו מהו שורש העניין.

באופן אישי, אני מאמין כי חוסר במינרלים ויטמנים וחומצות שומן שונות בתזונה הביאו למצב הקיים, ושאין לנו ברירה אלא לדואג לתסף את הדברים הנכונים! קנייה חכמה של קומפלקס מינרלים יכול לפתור שלל בעיות שלא ידעתם שיש להם פיתרון.

מהי מאניה דיפרסיה?

כיום, ידוע שמאניה דיפריסיה ודיכאון נוצרים מפעילות יתר מ"מובילי הלחץ בגוף" (HPA-AXIS), מה שיכול להוביל לייצור לא מוסדר של הורמון הלחץ קורטיסול ושחיקה של תאי המוח לאורך זמן. החולים במחלה בדרך כלל מרגישים מצב אושר עילאי – אקסטזה לאורך זמן לא מוקצב, ולאחר מכן מגיעה בדרך כלל דעיכה, חוסר מוטיבציה, דיכאון ודכדוך. אחוזי ההתאבדות במצבי הדיפרסי אצל החולים במחלה גבוהים מאוד. מצב הדיפרסיה הוא מצב ראי למצב המאניה. אם אתן לוקים במאניה דיפרסיה או חושדים שיש לכם את המחלה ברמה נמוכה אך משפיעה על חיי היום יום שלכם, אתם יכולים לנסות לתסף בליתיום אורוטאט. התוסף ידוע בחוסר תופעות הלוואי שלו, ולכן גם ניתן לתת לילדכם את התוסף.

למה אין יותר ליתיום במזון?

אוכל מתועש, מהונדס גנטית, אדמה דלה במשאבים, בשר מתועש, הטפלות מים ואכילה מרובה של מזון מהיר/קפוא/מוכן מראש, כל אלו סיבות לכך שכמות המינרלים שאנו צורכים לעומת מה שצרכנו פעם היא אפסית. המינרלים, שכל כך חשובים לפעולות תקינות של מוח האדם נזנחים ונשכחים מאחורה, במקום לטפל בשורש הבעיה, רופאים מעדיפים לתת לילדים ריטלין כבר מגיל 6!
בעבר, מי השתייה באזורים מסוימים היו עשירים יותר במינרלים ובניהם ליתיום מאשר אזורים אחרים, לפי עדויות היסטוריות ארוכות שנים, ניתן לראות קשר ישיר בין אזורים שבהם היה אחוז גבוה של ליתיום ומינרלים שונים במי השתייה (כמו באזורים שונים במצרים) לבין אחוז נמוך של התאבדויות, מקרי אונס, דיכאונות ועוד. מדהים לראות ולקשר בין המינרל הזה לבין שינוי מסיבי באורך החיים.

לסיכום

אין ספק כי יש קשר ישיר בין מחסור במינרלים לבין תפקוד לקוי של המוח. בימינו קשה מאוד ואפילו לא אפשרי לפעמים להשיג מינרלים וויטמינים מסוימים מהמזון. חשוב מאוד ליצור מודעות סביבתית ולדעת איזה מינרלים כדאי לכם לתסף ובאיזה מקרה. באופן אישי, אני מתסף בקומפלקס מינרלים, ובליתיום בנפרד. אני מכיר אנשים רבים שהתחילו לתסף בליתיום בעקבות הבחנה של דיכאון/מאניה דיפרסיה/בעיות קשב וריכוז, וחייהם השתנו מקצה לקצה. המינרל הזול, נגיש, וכמעט חסר כל תופעת לוואי (כי פשוט לא צריך לצרוך ממנו בכמויות גדולות), יכול להוות פריצת דרך בחייכם האישיים. תיסוף תוספים בצורתם הזמינה ביולוגית לגוף היא הדרך הנכונה ביותר לתסף כל מינרל או ויטמין כזה או אחר, על מנת למנוע תופעות לוואי לא נעימות.

 

 

 

 

 


אהבתם? חושבים שהמידע יעזור לאחד החברים שלכם? שתפו!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *