אהבתם? חושבים שהמידע יעזור לאחד החברים שלכם? שתפו!

קיימים היום מגוון דרכים למניעת הריון לא רצוי ללא קונדום או גלולה. התקנת "התקן תוך רחמי" הוא הדרך הנפוצה ביותר (והבטוחה יותר מגלולות וקונדום) למניעת הריון. אחרי הגלולה, קיימים מגוון סוגי אמצעי מניעה שונים.

חשוב לזכור כי קיום יחסי מין ללא קונדום מעלה משמעותית את סכנת ההידבקות במחלות מין
  • קונדום – כן, קיימים קונדומים לנשים, אשר מתלבשים בתוך הנרתיק ומונעים כניסה של זרעונים אל הרחם. לקונדום מספר יתרונות: הוא זול, מפחית את הסיכוי להידבקות במחלות מין, נגיש ולא שוכחים לשים אותו. אך במקביל קיימים לו מספר חסרונות: הוא עלול להיקרע ולעיתים הוא מונע הנאה בצורה משמעותית.
  • גלולות נגד הריון  גלולות אשר נלקחות מידי יום בשעה קבועה. הגלולות מכילות הורמונים: פרוגסטרון ואסטרוגן. ההורמונים פעולים לעיבוי רירית צוואר הרחם ומניעת הביוץ. יחד עם העבודה שגלולות נגד הריון יעילות מאוד, ישנו מגוון רחב של תופעות לוואי והשלכות שחשוב להבין שנוטלים את הגלולות. בחודשים הראשונים את עלולה להרגיש בחילות, כאבי ראש ועלייה במשקל. חלק מהנשים סובלות מירידה בחשק המיני, שיעור (מאחר והורמון הטסטוסטרון עולה אצל נשים הנוטלות תרופות) ופגיעה בפלורת המעיים – מה שעלול להוביל לתסומות כמו מעי דליף, מעי רגיז אקנה ובעיות אוטואימוניות שונות. חשוב להבין, כי לנטילת הורמונים בצורה חיצונית לאורך טווח לעיתים ישנן השפעות קריטיות על גופך. קיימים מספר דרכים בהם ניתן להימנע מנטילת הורמונים, יש דרך למנוע הריון באמצעות התקן תוך רחמי ללא הורמונים.
  • התקן תוך רחמי מנחושת – התקן תוך רחמי הינו אמצעי מניעה לטווח ארוך. ברגע ששמת אותו, את יכולה לשכוח אותו לחמש שנים. כמובן שמידי פעם תצטרכי לבקר אצל הרופא כדי לראות שהכל יושב במקום ושלא קורה סיבוך כל שהוא. התקן תוך רחמי מנחושת עובד בצורה כזו: מולקולות הנחושת מגרות את האזור וגורמים לגוף לחשוב שאת בהריון, מה שמונע את הביוץ.
  • התקן תוך רחמי אשר מפריש הורמונים – קיים גם התקן אשר בדומה לגלולות, מפריש באופן קבוע את ההורמונים פרוגסטרון ואסטרוגן. גם הוא יעיל לחמש שנים בדומה להתקן מנחושת.

תופעות לוואי אפשריות וסיכונים שונים

  • קונדום – לקונדומים בדרך כלל אין תופעות לוואי אלמלא אחד מבני הזוג רגיש ללטקס או לאחד ממרכיביו של הקונדום.
  • תופעות לוואי של גלולות – בנטילת גלולות קיימת סכנה של היווצרות קרישי דם. חובה לבצע בדיקת קרישיות דם לפני נטילת גלולות. תיתכן גם עלייה בשומנים בדם.
  • סיכונים בהתקן תוך רחמי – קיים סיכון של זיהום או פציעה בהתקן תוך רחמי, יחד עם זאת, לא נהוג להתקין את ההתקן אצל נשים שלא עברו לידה, מאחר מצוואר הרחם צר מה שמעלה את הסיכוי לסיבוכים וסיכונים.

 

אמצעי המניעה הכי טוב: התקן תוך רחמי מנחושת

נטול הורמונים, לא צריך לקחת אותו כל יום, וחוסך לך המון תופעות לוואי לא נעימות. התקן הנחושת הוא אמצעי המניעה המתקדם ביותר לנשים כיום. ידוע בשמו IUB, לא משפיע על החשק המיני, ולא מבטל את הביוץ. ניתן להוציא אותו בקלות באמצעות רופא בכל שלב והוא לא קבוע. החיסרון שלו הוא שהוא בדרך כלל קצת יקר והוא מבוצע על ידי רופא פרטי. (עדכון: ניתן גם להתקין את התקן הנחושת בקופות החולים בעלות מקוזזת, התייעצי עם רופא או רופאת המשפחה שלך על מנת לקבל ייעוץ מלא ומקיף)

 

לסיכום

אמצעי המניעה היעיל והבטוח ביותר לדעת הרבה רופאים הינו התקן תוך רחמי אשר עשוי מנחושת. ההתקן לא מפריש הורמונים שיכולים ליצור תופעות לוואי. זכרי כי הבחירה באיזה אמצעי מניעה את בוחרת היא בידיים שלך. קיימים יתרונות וחסרונות לכל סוגי אמצעי המניעה, כמובן שסכנת הידבקות במחלות מין קיימת במידה והחלטת עם הפרטנר לוותר על הקונדום. וודאי תמיד כי אף אחד מכם אינו נשא או נגוע במחלת מין, עד אז, השתמשו בקונדום. באופן אישי אני נגד נטילת גלולות. כמויות המחקרים והעדויות של נשים אשר נפגעו מנטילת הגלולות גדולה מאוד, וכאשר יש אפשרויות אחרות בטוחות יותר, הייתי בוחר בהן. כמו תמיד, חשוב שתתייעצי עם רופאת המשפחה שלך בנוגע למה שמתאים לך אישית ותביני כי המאמר הוא בגדר המלצה בלבד ודעתי האישית.


אהבתם? חושבים שהמידע יעזור לאחד החברים שלכם? שתפו!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *