אהבתם? חושבים שהמידע יעזור לאחד החברים שלכם? שתפו!

הרעיון כי רמות גבוהות של כולסטרול בדם מסוכנות לנו מבוסס על מחקר שיצא בשנות 70 המוקדמות. המחקר קבע כי אנשים בעלי כולסטרול גבוה שייכים לקבוצת סיכון למחלות לב ודם. לאחר שהמחקר יצא ופורסם, חברות תרופות רבות החלו בייצור תרופות נגד כולסטרול גבוה, עשרות שנים של מכירות במיליארדי דולרים הביאו את תעשיות התרופות לתעשייה שמגלגלת סכומים עצומים של כסף. לכן, גם המוטיבציה של תעשיות התרופות לחקור את הנושא לעומק שואפת עד היום ל-0. כיום כמעט 50 אחוז מהאמריקאים מעל גיל 65 לוקחים תרופות נגד כולסטרול! 

high-angle-view-of-various-sweet-foods-on-white-background_23-2147885904-300x300 דרכים טבעיות לאיזון הכולסטרול בדם
כולסטרול – לא רק מן החי

בואו אני אערער לכם את כל מה שאתם יודעים עד היום – ואומר לכם שהכל היה שקר עד עכשיו! המחקר שבוצע אי שם לפני 50 שנה איננו בוצע בצורה הנכונה, ומחקרים שבוצעו לאחרונה מפריכים אותו לחלוטין. אותם סטטינים – כדורים נגד כולסטרול שמשווקים בהמוניהם ברחבי העולם – לא באמת משפיעים כמו שאתם חושבים שהם משפיעים. אפילו להפך, גורמים לנזק בלתי הפיך ולנזק יותר גדול ממה שהיה יכול להתרחש בלעדיהם!

זה נכון, חשוב מאוד לשמור על רמות מאוזנות של כולוסטרול בדם. התזונה המערבית השומנית והלא בריאה מביאה למצב שהרבה מאוד אנשים נאלצים לצרוך את אותם כדורים, לשווא. כי לא משנה כמה כדורים תקחו, אם לא תשנו את הרגלי התזונה וחיי היום יום שלכם, שום דבר לא יעזור. הכדורים גורמים לגוף לשכוח איך לייצר כולסטרול בעצמו וכך בעצם מורידים את רמות הכולסטרול בבדיקות הדם – אבל אם לא תשנו את התזונה שלכם, לא תימנעו מהסיכונים של כולסטרול גבוה כלל וכלל.

חשוב מאוד להבין כי קיימים דרכים רבות וטבעיות להורדת הכולסטרול בדם לפני שמערבים גורם כימי חיצוני כל שהוא. תופעות הלוואי של הסטטינים יכולות להיות בלתי הפיכות במידה ולוקחים אותם במשך זמן ממושך.

מה זה כולסטרול?

כולסטרול הוא חומר שומני שנמצא בכל תא ותא ביצור חי. כולסטרול חשוב מאוד להיווצרות מספר ויטמינים בגוף, כמו ויטמין די למשל. הורמונים רבים גם הם מיוצרים מכולסטרול. כמו למשל, סרטונין ודופאמין.

מאכלים שמכילים הרבה מאוד כולסטרול יכולים להיות בריאים מאוד ונחוצים או מאוד לא בריאים. לאחרונה נמצא כי שומן צמחי מעובד הוא מקור ישיר לשומנים בדם, למרות ששומן צמחי איננו מן החי.

קיימת תפיסה שגויה בנוגע לכולסטרול. בביצה למשל, יש כמות גדולה מאוד של כולסטרול. אך לכולסטרול שמוכנס לגוף בצורה חיצונית אין כמעט השפעה על הכולסטרול שנמצא בדם. לעומת זאת, אם תצרכו כמויות גדולות של שומן מעובד וצמחי, סביר להניח שרמות השומן המסוכן בדם שלכם יעלו בצורה ניכרת.

כולסטרול רע וכולסטרול טוב (HDL וLDL)

סביר להניח שקצת בילבלתי אתכם עד עכשיו. מצד אחד אמרתי שהרגלי תזונה מאוד חשובים לרמות הכולסטרול שלכם בדם, אבל מצד שני אמרתי גם כי לכולסטרול חיצוני אין כמעט השפעה על כמויות הכולסטרול בדם. ככל שהתבצעו יותר ויותר מחקרים, עם הזמן הרופאים הגיעו למסקנה כי קיימים סוגים שונים של כולסטרול וכל אחד מהם אחראי למשהו אחד ונספג בצורה שונה.

למרות שבבדיקות הדם שלכם בודקים שני סוגי כולסטרול, יש הרבה יותר משני סוגים.

ברמה הבסיסית לחלוטין, מה שחשוב לדעת זה שיש כולסטרול רע ויש כולסטרול טוב. את האחד אנחנו צריכים כדי לנהל אורך חיים תקין ובריא, והשני יותר "מסוכן". מה שהכי חשוב זה היחס בין כל סוגי השומנים בדם. כל סוגי הכולסטרול עובדים אחד עם השני, במידה ויש יותר מידי מסוג מסוים, מתווצרות הבעיות, ואז הכולסטרול נקרא "כולסטרול רע", והוא זה שמתווצר לנו בעורקים.

ולכן, כאשר הרופאים נותנים סטטינים, הם מורידים כמות מסוימת מאוד ספציפית של כולסטרול וגורמים לחוסר איזון שיכול להביא לבעיות שמהם אנחנו מנסים להתחמק.

אז מה זה אומר בעצם "כולסטרול גבוה"?

אז אם הבנו עד עכשיו שמה שמשנה בעצם זה היחס בין סוגי הכולסטרול בדם, ולאו דווקא סוג בודד של כולוסטרול שיצא גבוה בבדיקות דם, מה רע בכולסטרול גבוה? אז זהו, שאין שום דבר רע בכולסטרול גבוה. כל עוד מנהלים אורך חיים בריא, ולא אוכלים מזון מעובד שמכיל סוגים שונים של חומצות שומן שהגוף "לא יודע להתמודד איתם" אין שום סיבה לסבול מהצטברות שומן בעורקים.

אם זו לא סיבה כרונית גנטית שגורמת להצטברות אנורמאלית של כולסטרול בדם – אם מנהלים אורך חיים בריא, אין ממה לחשוש.

מה גורם לכולסטרול גבוה שאנחנו צריכים לחשוש ממנו? שומן צמחי מעובד שמכיל יחס של שומנים לא נכון אחד עם השני – לדוגמא רמות גבוהות מאוד של אומגה 6 ביחס ל3. סוכר, השמנת יתר, עישון וחוסר פעילות גופנית.

כמה כולסטרול צריך להיות לי בדם?

כמו שהבנו, היחס בין כל סוגי הכולסטרול בבדיקות הדם הוא מה שבאמת משנה ומראה האם אתם חלק מקבוצת האנשים שצריכים לחשוש לבריאותם. רופא ש"מבין עניין" לא יסתכל על המספרים בצורה יבשה, אלא יחשב את היחסים בין הסוגים השונים של הכולסטרול. ככה, שאם מבחינה גנטית יש לגוף שלכם נטייה לייצר יותר כולסטרול מסוג HDL למשל, אך הLDL נמצא ביחס בריא אליו, אין באמת סיבה לחשוש.

יחס בריא של כולסטרול HDL אל כולסטרול LDL – על כל 2.5 חלקיקי LDL אמורים להיות חלקיק בודד של HDL. יחס של 1:6 או מעל צריך להדליק נורה אדומה.

יחס בריא של טריגליצרידים אל HDL – טריגליצרידים הם הסוג המסוכן של שומן בדם וצריך להיות ממנו כמה שפחות. פנו אל רופא המשפחה שלכם על מנת לדעת מה היא הכמות הבריאה לכם באופן אישי.

אז איך להיפתר מכולסטרול גבוה?

תתחילו לזוז, להזיע ולהגביר את זרם הדם שלכם. כולסטרול הוא חשוב מאוד לפעילות תקינה של הרבה מאוד פעולות שונות בגוף, אבל אין ספק כי חוסר איזון הרמות השונות של הכולסטרול הנגרם בגלל אורך חיים לא בריא ותזונה לא טובה, הם המסוכנים. עזרו לחילוף החומרים של הגוף שלכם לעבוד בצורה תקינה ונהלו אורך חיים בריא יותר. אל תסתמכו על הכדורים.


אהבתם? חושבים שהמידע יעזור לאחד החברים שלכם? שתפו!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *